Z ostatniej chwili

Jakie dokumenty są najważniejsze podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości?

Zakup lub sprzedaż nieruchomości jest bardzo ważna i wymagającą wielu dokumentów sprawą. Należy podejść do tego zadania ze sporą wiedzą lub jeżeli jej nie posiadamy zlecić tę czynność profesjonalnej firmie tzw. agencji nieruchomości. To, jakie dokumenty będą nam potrzebne, w dużej mierze zależy od stanu prawnego i technicznego naszej nieruchomości.

Jeżeli chodzi o kupującego, to nie są od niego wymagane specyficzne dokumenty. Oczywiście, jeżeli stara się o kredyt na zakup nieruchomości, to przejdzie on ciężką przeprawę w kilku bankach, zanim uda mu się zdobyć wszystkie niezbędne dokumenty i załatwić wszelkie formalności związane z pozyskaniem funduszy na zakup nieruchomości.

Inaczej ma się sprawa, jeżeli weźmiemy pod lupę sprzedającego. To właśnie na właścicielu nieruchomości ciąży największy obowiązek, jeżeli chodzi o dokumenty i załatwianie formalności, które ułatwią oraz przyspieszą sprzedaż mieszkania, oraz przekazanie aktu własności nowemu nabywcy. To jakie dokumenty będą potrzebne, w dużej mierze zależy od stanu prawnego danego mieszkania.

Jeżeli na nieruchomości ciążą jakieś hipoteki, to sprzedający będzie miał spory orzech do zgryzienia, gdyż zanim przystąpi do sprzedaży, będzie musiał załatwić sprawy prawne związane z hipoteką i przekazaniem jej lub spłatą. Nieruchomość, która ma nierozwiązana sprawę własności z powodu nierozstrzygniętych spraw spadkowych chyba najtrudniej sprzedać. Nie obędzie się bez kilku rozpraw w sądzie, które ustanowią ostateczną własność danego mieszkania czy innej nieruchomości.

Przystępując do sprzedaży nieruchomości, powinniśmy mieć wszystkie sprawy formalne oraz prawne załatwione a wszystkie dokumenty przygotowane. Jeżeli tego nie zrobimy odpowiednio wcześnie, to niepotrzebnie cały proces się nam przedłuży i przeciągnie w czasie. Ważną sprawą jest też dobrze skonstruowana umowa przedwstępna sprzedaży oraz ostateczna umowa, na podstawie której przekazujemy prawa własności do nieruchomości nowemu właścicielowi. Tak przygotowani powinniśmy szybko załatwić wszystkie formalności.

 

 

O nas

logo-footer

U nas dowiesz się wszystkiego na temat kupna oraz sprzedaży mieszkania. Czy warto skorzystać z usług agencji nieruchomości czy  też nie. Zapraszamy do czytania.

Usługi wykończeniowe i remontowe Kraków

Krzesła do kuchni

Często czytane

Mieszkanie dla studenta.
Czy opłaca się kupować mieszkanie poprzez biuro nieruchomości?
Jak ułatwić sobie pozyskanie kredytu hipotecznego?

Świeże newsy branżowe

Podsumowanie roku 2015 na rynku nieruchomości.
Jak Polacy mieszkają?
Jakie dokumenty są najważniejsze podczas zakupu lub sprzedaży nieruchomości?
© Copyright Homesales. All Rights Reserved.